Pokud nemáme dost peněz, vypadá to s námi v mnoha ohledech bledě. Copak se bez peněz dá žít? Samozřejmě, že nedá. I když je nejíme a nepijeme, i když v nich nebydlíme, i když se do nich neoblékáme a podobně, potřebujeme je. Protože bez nich bychom neměli ani jídlo, ani pití, ani střechu nad hlavou, ani nic jiného. Bez nich bychom nebyli nic.
Není tedy divu, že se obvykle snažíme o to, aby nám právě peníze nescházely. Děláme pro jejich získání ledacos. A třeba i cokoliv, co se dělat dá. Ale přesto nám není někdy osud příznivě nakloněn a naše příjmy nejsou takové, abychom si díky nim mohli dovolit hradit úplně všechny nepostradatelné a někdy i postradatelné výdaje. Někdy nám chybí nějaké ty peníze, a tedy i něco z toho, co bychom si rádi koupili.
A když nechceme, aby nám to chybělo? Pak si musíme někdy nějaké peníze i půjčit. I tak se dá někdy zachraňovat naše finanční situace. I když je samozřejmé, že jde o záchranu pouze dočasnou. Protože se půjčené peníze na rozdíl od našich vlastních příjmů musí vracet jejich majitelům, poskytovatelům půjček.
A tak bychom si měli vždy půjčovat s rozumem. Neskočit po první nabídce, kterou uvidíme a která by nemusela být vůbec výhodná nebo dokonce dostupná. Měli bychom vždy zvážit, na co kolik peněz potřebujeme, měli bychom si vybrat půjčku, kterou určitě dostaneme, a měli bychom si být jisti i tím, že zvládneme hrazení splátek.
Někdo z nás tak dospěje ke zjištění, že mu vzhledem k jeho ekonomické situaci žádná banka nepůjčí. A když to nezjistí včas, utvrdí ho v tom bankovní úředníci při posuzování žádosti. A jak to řešit potom?
Pak je tu ještě nebankovní hypotéka. Která je jiná než bankovní půjčky. A proto je navzdory své výhodnosti i lehce dostupná. U nebankovní americké hypotéky se prostě ručí nemovitostí, což její schválení notně usnadňuje. A dává šanci i těm, kdo jsou na tom finančně opravdu špatně.